Restaurant Blinaja
Categories: Lajme

Ish kryenegociatorja: Kurti lëshoi pe për targat, nëse kështu vepron me marrëveshjen finale populli do ta mbrojë interesin e vendit

Restaurant Blinaja

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun Kosovë-Serbi, Edita Tahiri, ka theksuar se me arritjen e marrëveshjes për targa, kryeministri, Albin Kurti, ka lëshuar pe

Sipas saj me këtë marrëveshje nuk ka afat të caktuar, se për sa kohë në Kosovë do të qarkullojnë veturat me targa ilegale. Sipas saj është bërë gabim që nuk është pranuar propozimi i SHBA-së, që afati për shndërrim të targave ilegale në RKS, të shtyhet për 10 muaj.

“Marrëveshja për targa u arrit, Kurti lëshoi pe, tash nuk dihet edhe sa kohë do te qarkullojnë targat ilegale në veri të vendit, meqë nuk ka afat marrëveshja. Sikur te dëgjoheshin amerikanët afati do të ishte 10 muaj”, ka shkruar Tahiri në Facebook.

Ajo ka thënë se nuk dihet as nëse Kurti ka bërë kompromise të tjera.

“Prapë nuk u bë publike marrëveshja, nuk e dimë edhe çfarë kompromisesh tjera ka bërë Kurti, si në të kaluarën. Por një gjë e dimë, Kurti e as Qeveria e tij nuk guxon të bëjë marrëveshje pa njohje reciproke me Serbinë. Nëse lëshon pe përballë do ta gjejë popullin e Kosovës, të cilin e njoh mirë sepse është popull shembullor që di të mbrojë interesat kombëtare”, ka shkruar Tahiri.

Share
admin

Recent Posts

Molliqaj: Kaq e pati “rezistenca e Albin Kurtit”

Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj ka reaguar pas arritjes së marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë… Read More

2 hours ago

Gjinovci pas marrëveshjes për targa: Dobët Kurti, shumë dobët

Aktivisti i shoqërisë civile, Rron Gjinovci e ka kritikuar kryeministrin Albin Kurti për marrëveshjen e… Read More

11 hours ago

Driton Ajazi: Stop grabitjes së pronës publike

STOP GRABITJES SË PRONËS PUBLIKE NË DRENAS Siç, thonte, Baez: "Nëse nuk lufton për t’i… Read More

13 hours ago

LAJMI I FUNDIT / Arrihet marrëveshja për targat në Bruksel

Kosova dhe Serbia, të mërkurën mbrëma kanë arritur marrëveshje për targat, në Bruksel. Përfaqësuesi i… Read More

13 hours ago

Knaus: BE-ja po e bullizon Kurtin si ish i burgosur i Millosheviqit dhe po e simpatizon Vuçiqin si ish-ministër i tij – kjo është e rrezikshme

Presidenti i Iniciativës Evropiane për Stabilitet, Gerald Knaus, ka hedhur një sërë kritikash ndaj Bashkimit… Read More

15 hours ago

Me nderime të larta, varroset kadeti i Policisë së Kosovës që vdiq në aksident trafiku

I është dhënë lamtumira e fundit Flordian Shabaj – kadet i Policisë së Kosovës i… Read More

16 hours ago