Restaurant Blinaja
Lajme

Knaus: BE-ja po e bullizon Kurtin si ish i burgosur i Millosheviqit dhe po e simpatizon Vuçiqin si ish-ministër i tij – kjo është e rrezikshme

Restaurant Blinaja

Presidenti i Iniciativës Evropiane për Stabilitet, Gerald Knaus, ka hedhur një sërë kritikash ndaj Bashkimit Evropian, për qasjen që kjo e fundit ka ndaj kryeministrit Albin Kurti.

Në një shkrim në Twitter, Knaus ka thënë se të bullizosh një ish-të burgosur të Millosheviqit, e në të njëjtën kohë të magjepsesh nga një ish-ministër i Millosheviqit, duke iu referuar presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është e rrezikshme.

“Strategjia e BE-së për Kosovën: bullizoni një ish-të burgosur politik të Millosheviqit, Albin Kurtin, ndërsa simpatizoni ministrin e Millosheviqit nga lufta e vitit 1999 në Kosovë. Kjo është dritëshkurtër dhe e rrezikshme, hedhje e benzinës në zjarr”, ka shkruar Knaus.

Ndryshe, Vuçiq, në marsin e vitin 1998, gjatë kohës së luftës në Kosovës, ishte emëruar si ministër i Informacionit duke udhëhequr kështu me propagandën e Serbisë në Kosovë.

Një vit para se përfundonte studimet ai ishte bashkuar Partisë Radikale të Sllobodan Millosheviqit, Vojisllav Sheshelit e Tomisllav Nikoliçit.

Bashkë me ta kishte projektuar dhe kishte marrë pjesë aktivisht në kryerjen e krimeve të Serbisë mbi ish-republikat e Jugosllavisë përfshirë edhe Kosovën.

Gjatë gjenocidit serb në Bosnje dhe Hercegovinë, Vuçiq kishte lëshuar një deklaratë e cila kujtohet edhe sot e kësaj dite.

“Për një serb të vrarë, duhet të vriten 100 mysliman”, ishte deklarata shokuese e Vuçiq.

Share
admin

Recent Posts

Me nderime të larta, varroset kadeti i Policisë së Kosovës që vdiq në aksident trafiku

I është dhënë lamtumira e fundit Flordian Shabaj – kadet i Policisë së Kosovës i… Read More

56 mins ago

“Duhet të kujdesemi për veten”: Këto janë fjalët e Xhakës për ndeshjen ndaj Serbisë

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka ka qenë i kujdesshëm në përgjigjet kur është pyetur për… Read More

3 hours ago

Këta janë dy të rinjtë që u arrestuan për drogë në Fushë Kosovë, njëri shitës e tjetri përdorues

Gazeta Sinjali sot raportoi për arrestimin e dy personave në Fushë Kosovë, të cilët janë… Read More

3 hours ago

Njoftim nga KRU “Prishtina” për gjendjen e krijuar me turbullirën e ujit në kanalin e Ibër Lepencit dhe zgjidhjet alternative për furnizim

Si pasojë e reshjeve të dendura të shiut ditët të fundit, janë rritur edhe rrjedhjet… Read More

5 hours ago

Aksident me fatalitet, vetura godet për vdekje një këmbësore

Një aksident i rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në rrugën ‘Ismail Kryeziu’ në lagjen… Read More

7 hours ago

VIDEO / Ndodh edhe kjo: Një punëtor i marketit ia kafshon veshin konsumatorit në Fushë Kosovë

Në emisionin Mëngjesit në Kanal 10, me një lidhje direkte është raportuar për një sulm… Read More

8 hours ago