Restaurant Blinaja

Kryeministri Kurti i ashpër: Haradinaj le t’i kthen në shtet 200 hektarë, ne ia kthejmë 70 mijë euro

Restaurant Blinaja

Akuzave të Ramush Haradinajt për vonesa në Ligjin për Paga dhe “ligjërata” në Kuvend, kryeministri Albin Kurti i është përgjigjur duke e akuzuar Haradinajn për privatizime.

“Për mua është e qartë se ata që po na kritikojnë në thelb e doni atë ligjin e shfuqizuar. Ju po doni të nxitohemi rishtaz për një ligj të vjetër, që ne t’ia gjejmë paratë atij ligji të vjetër. Po ju theksoj, jemi vonuar sepse ju jeni nxituar. Pikërisht duke i bërë ligjet shkel e shko na keni lënë pa ligj. Nëpërmjet urgjencës ju e keni dëmtuar rëndësinë. Ne e trajtojmë me rëndësi dhe urgjencë përgatitjen për të. Jo shkeljen shkel e shko për një miratim Ad-Hoc. U theksuan shpresat e qytetarëve. Pajtohem për këtë, ata kanë shpresa tek ne. Por ky nuk është problem i juaji, shpresat e qytetarëve mi lërni mua, unë merrem me ta. Është diçka interesante. Pronarët e mëdhenj kanë hallë pagat e zjarrifkësve, pronarët e mëdhenj të qindra hektarëve thonë me ua rritë nja 5% pagat zjarrfikësve. Qysh me besu këtë situatë? Këta janë lot krokodili, prandaj këta pronarë të mëdhenj të tokave nuk janë as të sinqertë e as seriozë. Konkretisht meqë mu dha propozimi që ministrat e mi t’i çoj te KEK-u e të mërdhihemi, e kam një propozim tjetër, deputeti Haradinaj, le t’i kthen në shtet ata 200 hektarë, e na ia kthejmë 70 mijë euro”, ka qenë përgjigja e Kurtit.

Deputeti Mërgim Lushtaku ka thënë se kryeministri Albin Kurti “vetëm i lëshoi një grusht miza dhe iku”.

Share
admin

Recent Posts

4 persona rrahin keq një 23 vjeçar në Drenas

Një përleshje brutale mes disa personave ka ndodhur të hënën në Drenas, ku një person… Read More

5 hours ago

Ramush Haradinaj tregon pse e la takimin me Kurtin: Na mbante ligjërata

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka treguar arsyen e largimit nga takimi me Kurtin dhe… Read More

6 hours ago

60-vjeçari dyshohet se bëri vetëvrasje

Një 60-vjeçar dyshohet se ka bërë vetëvrasje në qytetin e Gjilanit. Lajmin për Gazetën Express… Read More

7 hours ago

E rëndë: Djali rrah me grushte babain 81-vjeçar, ai detyrohet të kërkojë ndihmë nga Policia

Çdo ditë e më shumë po raportohen raste të dhunës në familje, ku shpeshherë viktima… Read More

8 hours ago

Për nderë të Besartës, vajzës së Hamëz Jasharit, mërgimtari nga Kumanova e kishte pagëzuar vajzën e tij me emrin e saj! (FOTO)

Besarta Jashari, e bija e heroit të kombit, Hamëz Jashari, ishte e mbijetuara e vetme… Read More

16 hours ago

Ekskluzive: Këta janë dy burrat dhe dy gratë që u arrestuan për drogë në Komoran

Njësia e Antidrogës në Policinë e Kosovës ka zhvilluar sot një aksion policor që rezultoi… Read More

18 hours ago