Restaurant Blinaja
Categories: Lajme

LAJMI I FUNDIT / Arrihet marrëveshja për targat në Bruksel

Restaurant Blinaja

Kosova dhe Serbia, të mërkurën mbrëma kanë arritur marrëveshje për targat, në Bruksel.

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për politikë të jashtme, Josep Borrell, ka bërë të ditur se kryenegociatorët e Kosovës dhe të Serbisë, nën lehtësimin e BE-së, kanë rënë dakord për masat, për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm dhe për t’u përqendruar plotësisht në propozimin për normalizimin e marrëdhënieve mes tyre.

“Serbia do të ndalojë lëshimin e targave me emërtimet e qyteteve të Kosovës dhe Kosova do të ndërpresë veprimet e mëtejshme në lidhje me riregjistrimin e automjeteve”, tha ai.

Tutje ka ftuar palët që në ditët në vijim të diskutojnë hapat e ardhshëm.

“E falënderoj përfaqësuesin special Miroslav Lajçak palët për punën e palodhur”, tha Borrell.

Ambasadori i Kosovës në Bruksel, Agron Bajrami, ka thënë se pas shumë orësh bisedime, Kosova ka arritur objektivin.

“Pas orëve të gjata, arritëm objektivin tonë: Kemi një marrëveshje! Tani mund të fillojnë bisedimet intensive për normalizimin e plotë”, shkroi Bajrami në Twitter./Telegrafi/

Share
admin

Recent Posts

Driton Ajazi: Stop grabitjes së pronës publike

STOP GRABITJES SË PRONËS PUBLIKE NË DRENAS Siç, thonte, Baez: "Nëse nuk lufton për t’i… Read More

54 seconds ago

Knaus: BE-ja po e bullizon Kurtin si ish i burgosur i Millosheviqit dhe po e simpatizon Vuçiqin si ish-ministër i tij – kjo është e rrezikshme

Presidenti i Iniciativës Evropiane për Stabilitet, Gerald Knaus, ka hedhur një sërë kritikash ndaj Bashkimit… Read More

3 hours ago

Me nderime të larta, varroset kadeti i Policisë së Kosovës që vdiq në aksident trafiku

I është dhënë lamtumira e fundit Flordian Shabaj – kadet i Policisë së Kosovës i… Read More

3 hours ago

“Duhet të kujdesemi për veten”: Këto janë fjalët e Xhakës për ndeshjen ndaj Serbisë

Kapiteni i Zvicrës, Granit Xhaka ka qenë i kujdesshëm në përgjigjet kur është pyetur për… Read More

5 hours ago

Këta janë dy të rinjtë që u arrestuan për drogë në Fushë Kosovë, njëri shitës e tjetri përdorues

Gazeta Sinjali sot raportoi për arrestimin e dy personave në Fushë Kosovë, të cilët janë… Read More

6 hours ago

Njoftim nga KRU “Prishtina” për gjendjen e krijuar me turbullirën e ujit në kanalin e Ibër Lepencit dhe zgjidhjet alternative për furnizim

Si pasojë e reshjeve të dendura të shiut ditët të fundit, janë rritur edhe rrjedhjet… Read More

8 hours ago