Restaurant Blinaja
Lajme

Njoftim nga KRU “Prishtina” për gjendjen e krijuar me turbullirën e ujit në kanalin e Ibër Lepencit dhe zgjidhjet alternative për furnizim

Restaurant Blinaja

Si pasojë e reshjeve të dendura të shiut ditët të fundit, janë rritur edhe rrjedhjet sipërfaqësore në zonat fushore dhe pastaj të njejtat në disa raste kanë përfunduar tek kanali i Ibër Lepencit, kanal prej të cilit merret uji i pa përpunuar për tu trajtuar pastaj për pije (FPU Shkabaj). Si shkak i kësaj, kemi rritje të turbullirës , nivel që bën të pamundur trajtimin e ujit për pije konform standardeve dhe teknologjisë që posedojmë.

Brenda 24 h të mobilizuar teknikisht kemi arritë të realizojmë një zgjidhje alternative të përkohshme, deri në stabilizimin e nivelit të tubullirës në kanalin e Ibrit (i cili menaxhohet nga NH” Ibër Lepenc”).

Komuna e Drenasit është në pozicion jo të mirë, pasi që nuk ka ndonjë alternativë tjetër, përveç se ujin fillestar për trajtim në stacionin e pompave në Bivolak e merr direkt nga kanali i Ibër Lepencit.

Duke u nisur nga kjo gjendje autocisternat /autobotët janë të fokusuar në Drenas, ku qytetarët mund të furnizohen me ujë të pijes.

Ju falënderojmë për mirëkuptim!

Share
admin

Recent Posts

Aksident me fatalitet, vetura godet për vdekje një këmbësore

Një aksident i rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në rrugën ‘Ismail Kryeziu’ në lagjen… Read More

2 hours ago

VIDEO / Ndodh edhe kjo: Një punëtor i marketit ia kafshon veshin konsumatorit në Fushë Kosovë

Në emisionin Mëngjesit në Kanal 10, me një lidhje direkte është raportuar për një sulm… Read More

3 hours ago

Ish-kryeprokurori Jack Smith pëson aksident në Hagë

Të martën, në Gjykatën e 11-të Apelit, Qarku i Atalantas, janë përballur në sallën e… Read More

3 hours ago

Qeveria miraton Projektligjin e Pagave e atë për Zyrtarët Publik

Qeveria e Kosovës i ka dhënë dritë jeshile dy projektligjeve atij për Zyrtarët Publik dhe… Read More

3 hours ago

U godit nga vetura, vdes 61-vjeçarja

Një grua ka vdekur si pasojë e një aksident trafiku që ka ndodhur në Arbanë… Read More

4 hours ago

E tmerrshme: Djali vret të ëmën e vendos në frogorifer dhe vazhdon t’i marrë pensionin

Ngjarje makabre në Itali. Një burrë ka vrarë nënën e tij dhe e ka ruajtur… Read More

4 hours ago