Restaurant Blinaja

“Për gratë, as shtëpia nuk është vend i sigurtë”, Skenderaj mbushet me grafite pas vrasjes së gruas nga burri në Llaushë

Restaurant Blinaja

Në muret e policisë dhe në hapsira të tjera publike në Skenderaj, sot janë shënuar grafitet pas rastit të djeshëm që tronditi këtë qytet, ku një grua u vra nga burri i saj.

Organizata Kolektivi për Mendim dhe Veprim Feminist ka postuar grafitet duke thënë se përveç që denoncojnë fajtorët, janë edhe thirrje për revoltë kundër patriarkalizmit të institucionalizuar -që nga familja e në polici e gjykata- që po ua merr jetën grave.

Postimi i plotë:

Dje, edhe një grua u vra nga burri i saj. Pas dhunës sistematike të ushtruar ndaj viktimës, për të cilën Policia ishte në dijeni, Skënder Qerimaj ia mori jetën Lirijes.
Vrasja e Lirijes mund të ishte e parandalushme. E ndjera e kishte raportuar dhunën e bashkëshortit në stacionin policor në Skënderaj por përkundër kësaj vrasësi u la i lirë disa orë pas raportimit dhe marrjes në pyetje. Kjo në vazhdën e neglizhimit institucional të sigurisë së grave e shtypjes sistematike që shteti ua bënë atyre. Sikur Policia të intervenonte drejtë e të gjitha hallkat tjera shtetërore të mos dështonin në mbrojtjen e grave, drejtësia për Lirijen do të mund të arrihej sa të ishte ajo gjallë.
Në këto kushte tmerri e frike, ne gishtin e drejtojmë drejt institucioneve të cilat, të sunduara nga mendësia patriarkale, po i vrasin gratë. Grafitet e sontme në qytetin e Skënderajit, nga muret e policisë e tek hapësirat tjera publike, përveç që denoncojnë fajtorët, janë edhe thirrje për revoltë kundër patriarkalizmit të institucionalizuar -që nga familja e në polici e gjykata- që po ua merr jetën grave.

Share
admin

Recent Posts

Vdes një 50 vjeçare në QKUK, djali i saj akuzon mjekët

Një rast i rëndë ka ndodhur të martën në një familje prizrenase, pasi familjarja e… Read More

10 hours ago

23 vite nga sulmi ndaj familjes Latifi nga Mitrovica

23 vite me parë më 09.11.1999 në pjesën veriore të Mitrovicës u sulmua familja Latifi… Read More

10 hours ago

‘Ndoshta’: Lajmërohet Kurti, lë vend për një takim me Vuçiqin për nesër

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka paralajmëruar takim trilateral me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq.… Read More

10 hours ago

Djali shet televizorin e shtëpisë, nëna thërret policinë

Një grua në Gjakovë ka njoftuar policinë pasi djali i saj ka marrë televizorin e… Read More

11 hours ago

Ky është ushtari i FSK-së, që u arrestua pasi u përlesh me babanë e gruas

Ushtarët e Forcës së Sigurisë së Kosovës konsiderohen si persona me vlera të larta personale… Read More

12 hours ago

Haxhiu konfirmon se vizita e saj në SHBA është shtyrë, por thotë se lajmet për refuzim vize janë të pavërteta

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka konfirmuar që vizita e saj e paraparë për dhjetor… Read More

12 hours ago